دفتر هیات معاونت سازمان‌ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به فرمان ممنوعیت فعالیت آرایشگاه‌های زنان، از سران طالبان خواسته است که باره این تصمیم خود تجدید نظر کنند.

این دفتر روز سه‌شنبه (۱۳ سرطان) با نشر توییتی فرمان ممنوعیت فعالیت آرایشگاه‌‌های زنان را خلاف آن اصولی دانسته که طالبان مدعی کار آفرینی زنان است.

آرایشگاه زنان

پیشبینی شده است که بیش از ۵۰ هزار زن شاغل در ۱۲ هزار آرایشگاه کار خود را از دست می‌دهند

به تازگی مکتوبی از وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن به تمامی آرایشگاه‌های زنان دستور توقف فعالیت داده شده.

در مکتوب آمده است که جواز آرایشگاه‌های زنانه از تاریخ ۳ اسد سال روان، مدار اعتبار نیست و سالون‌های آرایشی حق فعالیت پس از تاریخ ذکر شده را ندارند.

در حالی‌که جامعه‌جهانی از طالبان انتظار دارند تا محدودیت‌های وضع شده بر زنان را کاهش دهند، اما این گروه همه روزه دامنه فعالیت زنان در اجتماع را تنگ‌تر می‌کند.

پس از ممنوعیت آموزش، تحصیل، کار، تفریح، سفر و ده‌ها مورد محدودیت در برابر زنان، ممنوعیت فعالیت آرایشگاه‌های زنانه، تیر خلاص به تمامی فعالیت‌های اقتصادی زنان در افغانستانی تحت حاکمیت طالبان خوانده شده است.

یوناما گفته است که تصمیم تازه طالبان بر اقتصادی زنان تاثیر منفی می‌گذارد و ده‌ها زن شاغل در این حوزه را بی‌کار می‌کند.

اتاق پیشه‌وران در کابل می‌گوید با تطبیق فرمان تازه طالبان، هزاران خانم شغل خود را از دست می‌دهند و به اجبار به کاروان میلیونی بی‌کاران می‌پیوندند.

پیشبینی شده است که بیش از ۵۰ هزار زن شاغل در ۱۲ هزار آرایشگاه کار خود را از دست می‌دهند.