ضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان، اعلام کرده که امیرخان متقی به نشست فورمت مسکو دعوت شده است.

تکل در حساب تویتر خود نوشت که دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل، در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، از او برای شرکت در نشست آینده «فرمت مسکو» در مورد افغانستان دعوت کرد.

 

طالبان انتظار دارند که اقای متقی در این نشست بتواند مناسبات دیپلماتیک کابل با مسکو را گسترش دهد.

امیرخان متقی

قبل از انجام این سفر و شروع نشست؛ وزرات خارجه طالبان از مسکو خواسته است که تسهیلات برای اخذ ویزه روسیه برای تاجران افغان را فراهم کند.

روسیه از جمله محدود کشورهایست که زمینه حضور نمایندگان طالبان در مراکز دیپلماتیک حکومت پیشین را فراهم کرده است.

روسیه در مورد شرکت اقای متقی در نشست فورمت سکو چیزی نگفته است.

در نشست قبلی که به تاریخ نوامبر ۲۰۲۲ در روسیه برگزار شد، کسی از جانب طالبان در این نشست دعوت نشده بود.

فرمت مسکو یک مکانیسم گفت‌وگو است که در سال ۲۰۱۷ و زمانیکه نیروهای آمریکایی در حال آماده شدن برای خروج از افغانستان بودند، با هدف رسیدگی به مسائل پیرامون افغانستان تشکیل شد.

اعضای دایمی این نشست افغانستان، چین، ایران، پاکستان، هند و روسیه اند که بعدا تاجکیستان، ازبکستان، ترکمنستان و قزاقستان نیز به این لیست افزوده شدند.

در چهارمین دور از نشست‌های «فرمت مسکو» که سال گذشته به میزبانی وزارت خارجه روسیه و شخص ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان، برگزار شد، بیش از ۱۰۰ دیپلمات و کارشناس از کشورهای روسیه، هند، پاکستان، ایران، ترکیه، قطر، چین، عربستان سعودی و کشورهای آسیای مرکزی شرکت کرده بودند.

نمایندگان این کشورها با ابراز نگرانی از تداوم و گسترش حضور تروریست‌های خارجی در افغانستان، گفتند که باید اطمینان حاصل شود که افغانستان بار دیگر به پناهگاه تروریسم بین‌المللی تبدیل نمی‌شود.