سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به فرمان اخیر طالبان، مسدود شدن آرایشگاه‌های زنان را کارزار آزار جنسیتی و مصداق جنایت علیه بشریت خوانده است.

این سازمان با انتشار رشته توییتی نوشته است که اقدام طالبان برای بستن آرایشگاه‌ها زنان به هدف محو زنان و دختران در تمامی عرصه‌های زندگی صورت گرفته است و این اقدام بخشی از آزار جنسیتی زنان تلقی می‌شود.

عفو بین الملل

 

سخنگوی طالبان امروز در توجیه دستور مسدود شدن آرایشگاه‌های زنان گفت که فعالیت این سالون‌ها خلاف شریعت اسلام است زیرا کاشت مو و برداشت ابرو، پیوند مو و برداشتن مو در اسلام جواز ندارد.

او به دستور وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان تاکید کرد و گفت پس از ختم زمان تعیین شده، آرایشگاه‌های زنان مجاز به فعالیت نیستند.

سازمان عفو بین‌الملل، در حساب توییتر خود با نشر ویدیویی از یک آرایشگاه خالی زنانه این محدودیت را بخشی از کمپاین آزار جنسیتی به هدف محو زنان و دختران تقریباً در تمامی عرصه‌های زندگی خوانده است.

از سوی هم رینا امیری، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان در توییتی گفته است که فرمان تازه طالبان حذف یک حوزه درآمد اقتصادی زنان است، جاییکه زنان برای تامین معیشت خانواده‌های خود تلاش می کنند.

خانم امیری، می‌گوید، فرمان تازه طالبان از محدود پناهگاه‌های زنان در خارج از خانه را از بین می‌برد و افغانستان را بیشتر به یک مکان “بی‌رحم و شدیداً منزوی شده” در جهان مبدل می‌کند.

طالبان پس رسیدن به قدرت، محدودیت‌های سخت و سنگینی را در برابر زنان وضع کردند. محدودیت‌های که جلو فعالیت زنان را گرفته و باعث خیلی از مهاجرت خانواده‌های به بیرون کشور شده است.