ملا محمدظریف، از ماموران اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در کاپیسا به طور مشکوک کشته شده است. او در حمل امسال زمانی‌که مردم می‌خواستند به مراسم نماز جنازه اکمل امیر از فرماندهان مشهور جبهه آزادی شرکت کنند، مانع حضور مردم به این مراسم شده بود.

ملا ظریف

مراسم جنازه اکمل امیر در ولایت کاپیسا برگزار شد، ولایت که ملا محمد ظریف مامور اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان بود.

برخی منابع از آدرس جبهه مقاومت‌ملی در گفتگو با رسانه‌ها گفته‌اند که ماموران این جبهه ملا محمد ظریف را به قتل رسانده‌اند.

نصرالله فاتح، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، به ایندیپندنت فارسی گفته است: “ملا ظریف ساکن روستای سربند جمال‌آغه حصه دوم کاپیسا و یکی از مسئولان اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان بود. این ملا علاوه بر غیراسلامی خواندن شرکت مردم در مراسم خاکسپاری فرمانده اکمل امیر، فتوای کشتن نیروهای جبهه آزادی را هم صادر کرده بود و به همین دلیل و در منطقه محمود راقی به دست رزمندگان جبهه آزادی کشته شد.

عبدالفتاح فایز، سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در کاپیسا اما می‌گوید که ملا ظریف با انفجار بمب دست‌ساز خودش کشته شده است.

فرمانده اکمل امیر یکی از مشهورترین فرماندهان جبهه آزادی افغانستان بود. طالبان کشتن او را یک دستاورد بزرگ دانستند و معتقد بودند به تضعیف جبهه‌های ضد این گروه منجر خواهد شد.

مراسم خاکسپاری اکمل امیر در ۲۸ حمل ۱۴۰۲ در ولایت کاپیسا برگزار شد. طالبان حدود یک هفته پیش از خاکسپاری پیکر او را به خانواده‌اش تحویل داده بودند اما اجازه ندادند برای او نماز میت خوانده شود و مردم در مراسم تدفینش شرکت کنند.

برخی منابع اما می‌گویند که او حوالی ۸:۳۰ سه‌شنبه شب براثر اصابت بمب دستی در مسجد قریه محمدجان خیلی از مربوطات ولسوالی حصه دوم کوهستان کشته شده است.